Mezi bezpilotní letadla se řadí všechna letadla která nemají pilota na palubě - mohou být řízena na dálku nebo řízena počítačem (automaticky). Do kategorie bezpilotních letadel spadají drony, modely letadel, bezpilotní dopravní prostředky (například v arabských zemích testované letecké taxíky) a také se do budoucna počítá s bezpilotními dopravními letadly. Obecně platí, že, pokud není výslovně uvedeno jinak, na všechny tyto zařízení potřebujete "piloťák".
Kategorie provozu bezpilotních letadel se dělí do tří kategorií podle míry rizika pro okolí: OPEN, SPECIFIC a CERTIFIED. Kategorie OPEN se dělí do tří podkategorií A1, A2 a A3 podle hmotnosti a vzdálenosti od lidí ve které chcete létat. Všechny tyto kategorie provozu potřebují "piloťák".
Piloťák nepotřebujete, pokud létáte s tzv. "velmi lehkým dronem" - to znamená 1) dron označen značkou CE0 (nula) 2) svépomcí postavený do maximální vzletové hmotnosti 250g. Pro další informace a detailní popis kategorií navštivte našeho
praktického průvodce.
Ano i ne. Od 1. ledna 2021 spadají modely letadel také do kategorie bezpilotních letadel. Vztahují se na ně tedy stejná pravidla jako na drony. Letečtí modeláři mají tři možnosti: 1) stát se součástí schváleného modelářského klubu či asociace která má vypracované interní předpisy (podívejte se na náš kurz letecké legislativy), nebo 2) lze využít speciální vyhrazené zóny, kde platí speciální pravidla pro provoz (s největší pravděpodobností zde nebude potřeba licence), nebo 3) provozovat model v kategoriích OPEN, SPECIFIC či CERTIFIED (s největší pravděpodobností se Vás bude týkat kategorie OPEN - A3).